Środowiskowy Dom Samopomocy w Tomaszowie Mazowieckim jest jednostką organizacyjną Powiatu Tomaszowskiego utworzoną 1 XII 2002r.
Dyrektor Marzanna Popławska
Adres BIP: https://sdstomaszow.naszbip.pl
Dom przeznaczony jest dla osób dorosłych przewlekle chorych psychicznie i niepełnosprawnych intelektualnie z terenu powiatu tomaszowskiego wymagających wsparcia i postępowania rehabilitacyjnego zmierzającego do poprawy jakości życia, funkcjonowania i powstrzymania regresji.
Zajęcia w Domu organizowane są w grupach, podgrupach oraz indywidualnie przez zespół wspierająco – aktywizujący, w skład którego wchodzą:
- Zastępca Dyrektora
Terapeuta - Psycholog
Terapeuta - Pedagog
- Terapeuta
Instruktor terapii zajęciowej
Pracownik socjalny
Opiekun mogący wykonywać funkcje terapeutyczno – opiekuńcze.
W celu utrzymania sprawności psycho – fizycznej uczestników Domu oraz lepszego ich funkcjonowania w społeczeństwie prowadzone są następujące treningi umiejętności i terapie.:
Trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi podczas, którego użytkownicy doskonalą orientację w cenach podstawowych artykułów spożywczych i przemysłowych. Uczą się planować wydatki i wychodzą po zakupy przeznaczone na terapię kulinarną.
Biorąc udział w treningu kulinarnym uczestnicy poznają przepisy kulinarne, uczą się przygotowywać proste posiłki oraz są motywowani do utrzymywania porządku w pomieszczeniach kuchennych.
Trening dbałości o wygląd zewnętrzny, trening umiejętności praktycznych odbywa się w celu nabywania i doskonalenia umiejętności: prania ręcznego, w pralce automatycznej, poprawnego wieszania, prasowania, dbania o higienę osobistą, kąpiel, wykonywania czynności porządkowych.
Zajęcia teatralne dają uczestnikom możliwość obcowania ze sztuką, zapoznania się z pracą w teatrze. Przygotowujemy przedstawienia.
Zajęcia umuzykalniające poprzez obcowanie z różnymi formami muzyki: rozrywkowej, poważnej, relaksacyjnej. Jest to także nauka i wspólne śpiewanie piosenek, karaoke, aerobik i zabawy taneczne.
Trening umiejętności spędzania czasu wolnego daje możliwość użytkownikom na przebywanie we wspólnym gronie, oraz branie udziału w : grach stolikowych i towarzyskich, rekreacji w formie spacerów, pikników, wyjść na teren obiektów sportowych, wycieczek rowerowych, turystyczno -krajoznawczych, wyjazdów na basen.
Zajęcia komputerowe umożliwiają uczestnikom Środowiskowego Domu Samopomocy naukę obsługi podstawowych programów komputerowych, obsługę drukarki, aparatu cyfrowego oraz korzystanie z Internetu.
Poradnictwo socjalne umożliwia uczestnikom zapoznanie się z działalnością poradni zdrowia, w tym Poradni Zdrowia Psychicznego (stały kontakt z oddziałem psychiatrycznym tomaszowskiego szpitala) oraz instytucji i urzędów w naszym mieście (pisanie podań, wypełnianie wniosków, dokonywanie opłat itp.).
Celem terapii zajęciowej jest rozwój manualny (malowanie, rysowanie, rzeźbienie), zdobycie umiejętności z zakresu szycia, szydełkowania i wykonywania podstawowych prac stolarskich. Użytkownicy poznają nowe techniki, uczą się wykorzystywać różne materiały w sposób do tej pory im nieznany. Zadania jakie dostają do wykonania pobudzają ich wyobraźnię, motywują do samodzielnych prac poza ŚDS – em.
Na zajęciach wykonują prace z wykorzystaniem farb, plasteliny, modeliny, papieru kolorowego, masy solnej, gliny. Uczestnicy potrafią skracać odzież, uszyć ściereczki, a nawet bluzki. Na drutach robią szaliki i drobne dekoracje. W trakcie zajęć stolarskich projektują i wykonują ramki do obrazów.
Terapia ruchowa ma na celu poprawienie stanu fizycznego uczestników, co jednocześnie wpływa korzystnie na ich samopoczucie i nastrój. Uczestnicy korzystają ze sprzętu w postaci: rowerka, wioseł, atlasu, a także wykonują ćwiczenia dostosowane do ich indywidualnych potrzeb i możliwości.
Osoby aktywne w zajęciach ruchowych biorą często udział w olimpiadach sportowych. Dla osób mających problem z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała organizowany jest raz w tygodniu aerobik. Zajęcia ruchowe umożliwiają także relaksowanie się przy odpowiedniej muzyce bądź z wykorzystaniem materaca relaksująco – masującego.
Uczestnikom oraz ich opiekunom Dom zapewnia poradnictwo psychologiczne i socjalne. Ponadto odbywają się różnego rodzaju treningi prowadzone przez psychologa: trening radzenia sobie ze stresem, psychoterapia grupowa i indywidualna, psychoedukacja, afirmacje zdrowego stylu życia, wizualizacje, grupa wsparcia, treningi relaksacyjne, psychodrama, ćwiczenia wspomagające procesy poznawcze.
Przyjęcie do Środowiskowego Domu Samopomocy następuje na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie na wniosek osoby zainteresowanej lub jej opiekuna.
Uczestnikiem Domu może być osoba posiadająca:
1. Orzeczenie o zaliczeniu do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.
2. Orzeczenie organu rentowego o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji wraz z zaświadczeniem lekarskim, że przyczyną niepełnosprawności jest zaburzenie psychiczne oraz,
3. Zaświadczenie Poradni Zdrowia Psychicznego, w którym stwierdza się, że udział danej osoby w zajęciach terapeutycznych prowadzonych przez Dom wpłynie na poprawę jakości życia i funkcjonowania w środowisku.
Aktualnie Dom przeznaczony jest dla 30 uczestników, działa 5 dni w tygodniu, w godzinach 7.30 – 15.30.
Dane kontaktowe:
Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi
ul. Majowa 1/13
97 – 200 Tomaszów Mazowiecki
tel/fax (044) 726 03 74, 508 180 534
e-mail: sds.tomaszow@interia.pl