Tomaszów Maz., dnia 30.08.2024 r.
WAB.6740.397.2024
D E C Y Z J A N R 488/2024
Na podstawie art.28, art.33 ust.1, art.34 ust.4 i art.36 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2024 r., poz. 725 z późn. zm.) oraz na podstawie art.104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 roku, poz. 572 z późn. zm.)
po rozpatrzeniu wniosku inwestora – Fabryki Przyczep Niewiadów Sp. z o.o. z dnia 16 lipca 2024 r. (który wpłynął do tutejszego Starostwa w dniu 18 lipca 2024 r.)
z a t w i e r d z a m p r o j e k t z a g o s p o d a r o w a n i a d z i a ł k i i p r o j e k t a r c h i t e k t o n i c z n o – b u d o w l a n y
i
u d z i e l a m p o z w o l e n i a n a b u d o w ę
dla Fabryki Przyczep Niewiadów Sp. z o.o. z/s przy ulicy Sarmackiej 19 lok. 172, 02 – 972 Warszawa
obejmującego przebudowę budynku przemysłowego wraz z budową linii galwanicznej do ocynkowania zawieszkowego usytuowanego na działce o nr ewid. 1230/42 położonej w obrębie 0013 – PGR Niewiadów-Mącznik, gmina Ujazd.
wg projektu zagospodarowania działki i architektoniczno-budowlanego wykonanego przez:
- mgr inż. arch. Rafała Nagórkę posiadającego uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej – Nr 37/LOOKK/2018 , który wpisany jest na listę członków Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów pod numerem LO-1012
z zachowaniem następujących warunków:
1/ szczegółowe warunki zabezpieczenia terenu budowy i prowadzenia robót budowlanych:
· roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę;
· budowę należy prowadzić zgodnie z zatwierdzonym projektem zagospodarowania działki oraz projektem architektoniczno-budowlanym, obowiązującymi przepisami oraz sztuką budowlaną;
· należy spełnić wymagania określone w uzgodnieniach, opiniach branżowych, postanowieniach i decyzjach wynikających z przepisów szczególnych;
2/ czas użytkowania tymczasowych obiektów budowlanych /nie dotyczy/,
3/ terminy rozbiórki:
a/ istniejących obiektów budowlanych nieprzewidzianych do dalszego użytkowania /nie dotyczy/
b/ tymczasowych obiektów budowlanych /nie dotyczy/,
4/ szczegółowe wymagania dotyczące nadzoru na budowie:
wynikających z art. 36 ust. 1 pkt 1 – 4 ustawy Prawo budowlane
u z a s a d n i e n i e
W dniu 18.07.2024r. do tut. Starostwa wpłynął wniosek Fabryki Przyczep Niewiadów Sp. z o.o. o pozwolenie na przebudowę budynku przemysłowego wraz z budową linii galwanicznej do ocynkowania zawieszkowego usytuowanego na działce o nr ewid. 1230/42 położonej w obrębie 0013 – PGR Niewiadów-Mącznik, gmina Ujazd.
Do ww. wniosku dołączono oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane z dnia 16.07.2024 r., ostateczną decyzję Burmistrza Ujazdu o środowiskowych uwarunkowaniach z dnia 05.03.2024 r. znak ROŚ.6220.5.2023.R.C., ostateczną decyzję Burmistrza Ujazdu o warunkach zabudowy z dnia 17.06.2024 r. znak RPG.6730.24.2024.DK, 3 egzemplarze projektu zagospodarowania działki i projektu architektoniczno-budowlanego oraz pełnomocnictwo dla Pana Tomasza Dąbrowskiego do załatwienia wszelkich formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na przebudowę ww. obiektu oraz do złożenia oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Po ponownym sprawdzeniu i przeanalizowaniu przedłożonego projektu zagospodarowania działki i projektu architektoniczno-budowlanego stwierdzono, ze brak jest uzgodnienia projektu pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych, o czym mowa w art. 3 pkt 2b ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2024 r. poz. 416), w związku z czym postanowieniem z dnia 23.07.2024 r. nałożono na pełnomocnika inwestora obowiązek przedłożenia uzgodnionego projektu w terminie 21 dni od dnia otrzymania postanowienia. W dniu 08.08.2024 r. przedłożono trzy uzgodnione egzemplarze projektu zagospodarowania terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego
Przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę sprawdzono zgodność projektu zagospodarowania działki i projektu architektoniczno-budowlanego z ustaleniami ww. decyzji o warunkach zabudowy, z ustaleniami decyzji środowiskowej, zgodność projektu zagospodarowania terenu z przepisami, w tym techniczno – budowlanymi, kompletność projektu zagospodarowania działki oraz architektoniczno-budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń oraz informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia; wykonanie projektów przez osoby posiadające wymagane uprawnienia budowlane i legitymujące się na dzień opracowania projektów zaświadczeniem, którym mowa w art. 12 ust.7 Prawa budowlanego. Naruszeń nie stwierdzono.
Pismem z dnia 13.08.2024 r. zawiadomiono strony postępowania o zamierzonym przedsięwzięciu, o którym mowa w ww. wniosku. W terminie określonym w zawiadomieniu o wszczęciu postępowania administracyjnego nie wniesiono żadnych uwag i zastrzeżeń.
Powyższe stanowi o wywiązaniu się inwestora z obowiązków wynikających z art. 33 ust. 2 i art. 32 ust. 4 Prawa budowlanego, koniecznych do spełnienia przy ubieganiu się o pozwolenie na przebudowę i budowę ww. obiektu budowlanego.
W związku z powyższym należało orzec jak w sentencji.
Od decyzji przysługuje odwołanie do Wojewody Łódzkiego za pośrednictwem Starosty Tomaszowskiego w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec Starosty Tomaszowskiego, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia Staroście Tomaszowskiemu oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna co oznacza, że decyzja podlega wykonaniu i brak jest możliwości zaskarżenia decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Nie jest również możliwe skuteczne cofnięcie oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania.
Projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno - budowlany stanowią załącznik do niniejszej decyzji.
ADNOTACJA DOTYCZĄCA OPŁATY SKARBOWEJ
Pobrano opłatę skarbową za zatwierdzenie projektu zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno budowlanego oraz wydanie pozwolenia na budowę w wysokości 270,0 zł pokwitowanie ………………………… z dnia ….............................................……
Otrzymują:
1. Tomasz Dąbrowski – pełnomocnik Fabryki Przyczep Niewiadów Sp. z o.o.
Ul. Koszykowa 3, 97 – 200 Tomaszów Maz.
w zał.: - projekt zagospodarowania działki oraz projekt architektoniczno-budowlany – 1 egz.
2. C.M.C. Sp. z o.o.
Ul. Przemysłowa 54, 34 – 120 Andrychów
Do wiadomości:
1. Burmistrz Ujazdu ds. ROŚ.6220.5.2023.R.C; ds. RPG.6730.24.2024.DK
2. Urząd Miejski w Ujeździe ; Referat Finansowy
3. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Tomaszowie Maz.
w zał.: - projekt zagospodarowania działki oraz projekt architektoniczno-budowlany – 1 egz.
a/a R.K.
Informacja o niniejszej decyzji i o możliwościach zapoznania się z jej treścią oraz z dokumentacją sprawy podlega podaniu do publicznej wiadomości zgodnie z art. 72 ust. 6 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Pouczenie:
1. Inwestor jest obowiązany zawiadomić właściwy organ nadzoru budowlanego oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, dla których wymagane jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę, dokonanie zgłoszenia budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-4, lub dokonanie zgłoszenia instalowania, o którym mowa w art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. d (zob. art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane).
2. Do zawiadomienia właściwego organu nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych inwestor dołącza:
1) informację wskazującą imiona i nazwiska osób, które będą sprawować funkcję:
a) kierownika budowy – w przypadku robót budowlanych wymagających ustanowienia kierownika budowy,
b) inspektora nadzoru inwestorskiego – jeżeli został on ustanowiony oraz w odniesieniu do tych osób dołącza kopie zaświadczeń, o których mowa w art. 12 ust. 7, wraz z kopiami decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych w odpowiedniej specjalności;
2) oświadczenie lub kopięc) oświadczenia projektanta i projektanta sprawdzającego o sporządzeniu projektu technicznego, dotyczącego zamierzenia budowlanego zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasadami wiedzy technicznej, projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym oraz rozstrzygnięciami dotyczącymi zamierzenia budowalnego.
Wymogu dołączenia kopii: zaświadczenia i uprawnień budowlanych w odpowiedniej specjalności – nie stosuje się do osób wpisanych do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane;
Zawiadomienia organu nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych dokonuje się w postaci papierowej albo w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem portalu e-Budownictwo (zob. art. 41 ust. 4a i 4aa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane).
3. Do użytkowania obiektu budowlanego, na budowę, którego wymagana jest decyzja o pozwoleniu na budowę albo zgłoszenie budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-2, można przystąpić z zastrzeżeniem art. 55 i art. 57, po zawiadomieniu właściwego organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji (zob. art. 54 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane). Przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego inwestor jest obowiązany uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli na budowę obiektu budowlanego jest wymagane pozwolenie na budowę i jest on zaliczony do kategorii: V, IX-XVI, XVII (z wyjątkiem warsztatów rzemieślniczych, stacji obsługi pojazdów, myjni samochodowych i garaży do pięciu stanowisk włącznie), XVIII (z wyjątkiem obiektów magazynowych: budynki składowe, chłodnie, hangary i wiaty, a także budynków kolejowych: nastawnie, podstacje trakcyjne, lokomotywownie, wagonownie, strażnice przejazdowe i myjnie taboru kolejowego), XX, XXII (z wyjątkiem placów składowych, postojowych i parkingów), XXIV (z wyjątkiem stawów rybnych), XXVII (z wyjątkiem jazów, wałów przeciwpowodziowych, opasek i ostróg brzegowych oraz rowów melioracyjnych), XXVIII-XXX (zob. art. 55 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane).
4. Inwestor może przystąpić do użytkowania obiektu budowlanego przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych pod warunkiem uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie wydanej przez właściwy organ nadzoru budowlanego (zob. art. 55 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane).
5. Inwestor zamiast dokonania zawiadomienia o zakończeniu budowy może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie (zob. art. 55 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane).
6. Przed wydaniem decyzji w sprawie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego właściwy organ nadzoru budowlanego przeprowadzi obowiązkową kontrolę budowy zgodnie z art. 59a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. (zob. art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane). Wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie stanowi wezwanie właściwego organu do przeprowadzenia obowiązkowej kontroli budowy (zob. art. 57 ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane)
KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (Dz. Urz. UE L 2016.119.1) informuję, iż:
1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Starosta Tomaszowski z siedzibą w Tomaszowie Maz., ul. Św. Antoniego 41, 97-200 Tomaszów Maz.
2. Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: iod@powiat-tomaszowski.pl
3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. c w/w rozporządzenia w celu udzielenia pozwolenia na budowę obiektu budowlanego na podstawie art. 28 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
4. Odbiorcami Pani/Pana danych mogą być inne podmioty upoważnione do odbioru Pani/Pana danych osobowych na podstawie przepisów prawa /w tym strony postępowania/.
5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres niezbędny do realizacji ww. celów przetwarzania, w tym również obowiązku archiwizacyjnego, na podstawie powszechnie obowiązującego prawa.
6. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo do sprostowania. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
7. Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest obowiązkowe, gdyż przesłankę przetwarzania danych osobowych stanowi przepis prawa.
8. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państw trzecich, organizacji międzynarodowych, nie będą podlegać zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.
9. Pozostałe informacje dostępne są na stronie http://powiat-tomaszowski.pl/ochrona-danych-osobowych.html